فضای مجازی و فرهنگ رعایت حریم خصوصی

فضای مجازی؛ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی وارد واتساپ می‌شوید بدون اینکه کسی را بشناسید خصوصا کسی‌که شما را اد کرده، بطور ناخواسته وارد یک گروه شده باشید. فضای مجازی و فرهنگ. نکته‌ی آنچه پیش رویتان خواهید خواند خواهد بود.

احساس دوگانه:

احساس دوگانه‌ای از اضطراب حضور در فضایی ناشناخته و کنجکاوی از هویت اطرافیان.
در عصر فناوری های نوین این زمان است که بیش از هر چیز بها دارد. و این عقلا گرانبهاترین متاع بشر است که به تعبیری می‌توان آن را عمر نامید.

گذران عمر:


اینکه کسی یا کسانی بشما پیشنهاد گذران زمان و عمر در یک گروه اجتماعی را بدهند کار بدی نیست. اما اینکه بدون توضیح و دخیل شدن اراده‌ی شما این امر به یک اجبار بدل شود به نظر ناپسند باشد.
راه درست عضو نمودن افراد در گروه‌های اجتماعی مجازی ایجاد یک پیغام یا بسته‌ی توضیحی به همراه لینک عضویت در گروه است. این اما تنها یک پیشنهاد مودبانه است برای اینکه اگر فرد حضور در گروه را در چارچوب‌های مختلف فکری، عقیدتی، اجتماعی و از همه مهمتر مشغله‌ای و زمانی خود ببیند در آن عضو شود. البته به اراده خود و نه اجبار دیگران… بله این همان فضای مجازی و فرهنگ است.
این راه‌حل می‌تواند فهم فرهنگی و اجتماعی ما را در تعاملات اجتماعی خصوصا در فضای مجازی افزایش دهد.
اینکه بدانیم حق نداریم وارد حریم خصوصی افراد در فضای مجازی بشویم. و صرف سیو داشتن شماره تلفن فردی در گوشی‌مان حق نداریم وارد واتساپ، تلگرام و دیگر اپلیکیشن‌های فضای مجازی او بشویم؛ حتی اگر در دنیای واقعی به او بسیار نزدیک باشیم…

همان گونه که برای رانندگی نیازمند تائیدیه و گواهینامه سواد رانندگی هستیم، به نظر برای استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی نیز باید از سواد رسانه ای برخوردار باشیم.

چیزی که این روزها حتی بین فرهیختگان نیز به مسئله‌ی اذیت کننده و گاهی دردناکی بدل می‌گردد.

HomePage | Instagram | Linkedin | Telegram

نویسنده: امیرحسین علیزاده

2 نظر ثبت شد در مورد “فضای مجازی و فرهنگ رعایت حریم خصوصی

ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های مورد نیاز علامتگذاری شده اند. *